למה אתונה?


אתונה, בירת יוון, היא חגיגה ים תיכונית של צבעים, טעמים וריחות ובעלת היסטוריה עשירה וארוכת שנים מימי העת העתיקה ועד ימינו. מלבד היותה עיר הבירה של יוון, אתונה היא גם בירת נפת אתונה ומחוז אטיקה וכן העיר הגדולה במדינה. באתונה שוכן המרכז השלטוני של יוון, ואתונה רבתי מהווה את מרכזה הכלכלי, הפיננסי, התעשייתי והתרבותי של המדינה. שטחה של העיר עצמה הוא 39 קמ"ר בלבד (להשוואה, שטחה של תל אביב כ-50 קמ"ר), אך הרצף האורבני של העיר מגיע ל-412 קמ"ר, ואילו שטח האזור המטרופוליני (מחוז אטיקה כולו) משתרע על פני 2928 קמ"ר.

/

/

העיר נקראה ככל הנראה על שם האלה אתנה והיא אחת הערים העתיקות בעולם, כשלזכותה היסטוריה מתועדת בת כ-3,400 שנה. לאתונה העתיקה נודעה השפעה תרבותית ופוליטית ברחבי כל העולם הידוע בעת העתיקה, והיא נחשבת לערש התרבות המערבית ולערש הדמוקרטיה. באתונה נכתבו יצירות מופת כמו האיליאדה ואדיפוס ובכיכרות העיר נאמו סוקרטס, אפלטון ואריסטו. עקבות גדולתה של העיר ניכרים בה עד עצם היום הזה, במיוחד באקרופוליס השוכן בליבה, והעיר מהווה יעד תיירותי ראשון במעלה.

ההיסטוריה העתיקה של העיר אומנם נשתמרה, אך לצדה צמחו רבעים מודרניים שמקורם במתיחת הפנים שעברה העיר לקראת המשחקים האולימפיים של שנת 2004. אחד המקומות הטובים ביותר לחקור את התרבות היוונית העכשווית הוא רובע פלאקה שנמצא למרגלות האקרופוליס, ומשלב בין ארכיטקטורה עתיקה ומבנים היסטוריים לחובבי עתיקות וארכיאולוגיה לבין חנויות אופנה, מסעדות וברים שוקקים. ההתחדשות לקראת המשחקים האולימפיים באה לידי ביטוי גם בבנייה של קניוני ענק, כמו קניון אתונה שהוא אחד ממרכזי הקניות הגדולים ביותר במזרח אירופה.

באתונה מוסדות רבים להשכלה גבוהה וצעירים רבים מרחבי העולם בוחרים ללמוד בעיר ולהנות מהאווירה הייחודית, ביניהם: אוניברסיטת אתונה, האוניברסיטה הטכנית הלאומית של אתונה, אוניברסיטת פנתאון ועוד.

להשקעה באתונה יתרונות רבים: