כיכר אומוניה

כיכר Omonia ממוקמת במרכז החברתי וההיסטורי של בירת יוון, אתונה, שבמחוז אטיקה.
הכיכר יושבת על צומת הרחובות Athinas ,Monastiraki, ו-Panepistimiou, המובילים לאתרים מרכזיים בעיר כמו האקרופוליס, כיכר ויקטוריה והארמון העתיק.
מיקומה המרכזי של הכיכר הופך אותה לנגיש ביותר בתחבורה ציבורית, באמצעות שני קווי מטרו העוברים בתחנה שמתחת לכיכר, כמו גם קווי חשמלית ואוטובוס רבים המרשתים את העיר.
סביב הכיכר ניתן למצוא שירותים ממשלתיים רבים כמו הביטוח הלאומי, חברת המים והבנק הלאומי, מוסדות תרבות כמו התיאטרון הלאומי, מרכז לאומנויות ומרכזי קניות ובילוי.
עבור תיירים מציעה סביבת הכיכר מגוון גדול של מלונות, דירות אירוח ואכסניות, וכן מסעדות רבות ורחובות קלאסיים לשופינג ולטיול.
לאחרונה עברה הכיכר שיפוץ נרחב במסגרתו שוקמו המדרכות, הגינון, נוספה תאורה והופעלה מחדש המזרקה המפורסמת שבמרכז הכיכר.
כל אלו הופכים את כיכר אומוניה למוקד מרכזי עבור תיירים באתונה ותורמים לעליית ערכי הנכסים בסביבת הכיכר.

כיכר Omonia היא מקום הומה שבו תיירים ומהגרים, רוכלי רחוב ועוברי אורח נפגשים. שילוב זה של המגוון התרבותי והמראה של ה”אי-סדר החברתי”, הכיכר עם חמשת רחובותיה וקווי המתאר התחתיים שלה, התפתחו לאורך השנים. הכיכר הראשונה הופיעה בתוכנית חזון בתחילת המאה ה-19 והבית הראשון בכיכר תוכנן ונבנה על ידי Schaubert ו-Kleanthis בערך באותו הזמן.

רחוב Athinas היוצא מהכיכר הוא רחוב צבעוני ומרכזי עם חנויות רבות ומחבר את הכיכר עם Monastiraki ובהמשך עם האקרופוליס. רחוב נוסף היוצא מצידה המזרחי של הכיכר הוא רחוב Stadiou, המקשר את כיכר Omonia עם אזורי המסחר שהוזכרו לעיל, וכן רחוב Panepistimiou המקשר בין Omonia לבין הארמון הישן. בהמשך ניצב רחוב 3is Septemvriou בו ניצבת כיכר Viktoria. מהכיכר יוצא גם רחוב Agiou Konstantinou אשר מוביל מהכיכר לרשת הכבישים המהירים היוצאת אל מחוץ לעיר. ברחוב זה שוכן גם התיאטרון הלאומי. לבסוף, מהכיכר יוצא גם רחוב Peiraios, רחוב תעשייתי המוביל לנמל.

בזכות תנופת הפיתוח המחודשת של הכיכר והעובדה שהעירייה ומשטרת אתונה משקיעות מאמצים רבים בשיפור התשתיות ובהגנה על המבקרים בה (בכיכר וברחובות הצמודים לה מסיירים מאות שוטרים מידי יום), הכיכר חוזרת לימי זוהרה.

חגיגות ספורט רבות מתקיימות בשנים האחרונות בכיכר, ביניהן ניתן לציין את חגיגות הניצחון ב-Eurobasket ב-2005.

הכיכר מוקפת כיום ברשת מצלמות אבטחה, שניתן לצפות בהן און-ליין:
https://www.meteocam.gr/athensomonoia

מהגרים ופליטים מגיעים לעיתים לכיכר ומוכרים את מרכולתם לתיירים. הכיכר כאמור מפוקחת 24/7 ע”י מצלמות אבטחה וסיורי שוטרים והיא עמוסה בתיירים לאורך כל שעות היום.
תחנת המשטרה של Omonia מרוחקת רק 5 דקות הליכה מהכיכר (ממוקמת ברחוב  Veranzero מס’ 24).

  • במהלך השנים 2019 – 2020 ערכה עיריית אתונה שיפוץ מקיף בכיכר – הכיכר רוצפה מחדש, נבנו אזורי ישיבה חדישים, המזרקות הופעלו מחדש.
  • רשתות בתי מלון בינלאומיות רוכשות נכסים בקרבת הכיכר ופותחות בתי מלון חדישים ומודרניים: רשת בתי המלון Brown Hotel רכשה את הנכסים: Acropol Classical Hotel, La Mirage Hotel, Ilion Hotel, בניין KKE ובניין נוסף ברחוב Theatrou – כולם נכסים בקרבת הכיכר; בניין ה-Old County Hall יהפוך למלון מרשת Marriott; קרן השקעות בריטית רכשה את Titania Hotel; רשת מלונות פאטאל רכשה את Esperia Palace Hotel.
  • רשת Wyndham Hotel Groupפותחת מלון נוסף באזור הכיכר (נוסף על המלון הפועל כרגע לא רחוק מכיכר אומוניה)
  • גם רשת מלונות Hilton נמצאת במגעים לרכישת נכס ושיפוצו למלון יוקרה בקרבת הכיכר.
  • בנוסף, החברה הצרפתית Boisee Finances רוכשת נכס בקרבת מוזיאון הארכיאולוגיה הלאומי על מנת להופכו למלון יוקרה נוסף.

עפ”י נתונים שפורסמו באתר:
news.gtp.gr

  • מעבר לשיפוץ הקוסמטי המשמעותי שעברה הכיכר, הודיע ראש העיר Kostas Bakoyannis בסוף שנת 2019 על השקעה בתשתיות הציבוריות בסביבת הכיכר.
  • על מנת לתמוך בהקמתם של עשרה מלונות חדשים שיציעו כ-2000 חדרים נוספים באזור הכיכר ובתנועה המוגברת הצפויה במרכז המתחדש, מגייסת העירייה כ-300 עובדי ניקיון ואחזקה.
  • כמו כן, הוכרז על השקעה נרחבת במערכות המים והביוב במרכז העיר.
  • בנוסף, בחודש יולי האחרון נחנכו באתונה שלוש תחנות מטרו חדשות, המגדילות את נגישות התנועה בין שולי העיר למרכזה.
תפריט
דילוג לתוכן